V roku 1998 vznikol pri Katedre hydinárstva a malých hospodárskych zvierat SPU v Nitre sokoliarsky krúžok.

Hlavná činnosť krúžku spočíva v praktickej príprave kandidátov sokoliarstva na sokoliarsku skúšku. Medzi ďalšie činnosti patrí aj ochrana pernatých dravcov a sov, rehabilitácia zranených alebo inak handicapovaných jedincov a samozrejme i osveta medzi laickou verejnosťou.

Každý člen SPZ – Slovenského poľovníckeho zväzu, ktorý chce prakticky prevádzať sokoliarstvo musí mať absolvovanú skúšku zo sokoliarstva. Skúška pozostáva z troch špecifických predmetov zameraných na všeobecné znalosti o dravcoch, ich výcvik a na legislatívu týkajúcu sa poľovníctva a sokoliarstva. Garantom tejto skúšky je SKS – Slovenský klub sokoliarov pri SPZ ako jeho organizačná zložka.

Študenti SPU, ktorí absolvujú predmet Poľovníctvo I., II., získajú poľovnícke oprávnenie a chcú sa začať venovať sokoliarstvu majú možnosť pripraviť sa na túto skúšku v našom krúžku. Každý týždeň sa konajú sokoliarske schôdze na KHaMHZ, kde prebieha teoretická časť prípravy kandidátov z jednotlivých predmetov.

Praktická časť prípravy prebieha v sokoliarni, ktorá sa nachádza v areály botanickej záhrady SPU s dravcami v súkromnej držbe skúsených sokoliarov, členov SKS, alebo z nelegálnej držby zabavených Štátnou ochranou prírody – ŠOP (bývalá SAŽP) s ktorou úzko spolupracujeme už od vzniku krúžku, kedy sme začali s rehabilitáciou prvých jedincov.

V roku 1998 sme zrehabilitovali a následne vypustili do voľnej prírody 1 ks. Jastraba lesného (Accipiter gentilis), troch Myšiakov lesných (Buteo buteo), 3 ks. Sokola myšiara (Falco tinnunculus), 2 ks. Myšiarky ušatej (Asio otus) a jednu Sovu lesnú (Strix aluco).

V roku 1999 sme zrehabilitovali už 8 Sokolov myšiarov, 2 Myšiakov lesných, 3 Myšiarky ušaté a dve Sovy lesné. Zo zvýšeného počtu dravcov, ktoré bolo treba zrehabilitovať vyplynula požiadavka na vlastné priestory, ktoré nám pridelilo vedenie školy. Začiatkom roku 2000 sme začali s realizáciou výstavby sokoliarne. Vlastnú sokoliareň sme postavili svojpomocne, z vlastných zdrojov a s finančným prispením našich priaznivcov.

V roku 2001 sme mali v rehabilitácii 8 ks dravcov, 5 ks Sokola myšiara a 3 ks Myšiaka lesného.

Rehabilitácia dospelého jedinca spočíva v jeho preliečení, odstránení vonkajších, ale i vnútorných parazitov a vyliečení prípadných zranení. Po prijatí do rehabilitácie sú dravcom podávané odčervovace medikamenty. Pri závažnejších zdravotných ťažkostiach spolupracujeme s veterinárnym lekárom. Pri mláďatách sa jedná najmä o výchovu a prípravu na vypustenie.

Činnosť krúžku sa nešpecializuje len na prípravu sokoliarskych kandidátov a rehabilitáciu dravcov, ale aj na osvetu a prezentáciu sokoliarstva ako netradičného spôsobu lovu. V rámci osvetovej činnosti úzko spolupracujeme s Ing. Gašparíkom J. CSc., gestorom disciplíny Poľovníctvo. Jedna prednáška z Poľovníctva je zameraná na špeciálne spôsoby lovu, na ktorej máme polhodinový vstup o sokoliarstve a jeho význame pre zachovanie ohrozených druhov živočíchov. V minulom roku sme začali spolupracovať aj s UKF, s katedrou ekológie, kde sme prednášali problematiku etológie dravcov. V najbližšej dobe by sme chceli začať spolupracovať i so ZŠ, prípadne i s MŠ. Na jeseň tohto roku by sme sa mali spolupodielať na besede v CVČ Domino v Nitre. Ďalej aktívne spolupracujeme i s inými  sokoliarmi ako napr. AQUILA v Bojniciach, Sokoliarska skupina sv. Bavona v Banskej Bystrici, alebo sokoliarsky dvor ASTUR na Červenom kameni.

Ďalej pripravujeme do najbližšej budúcnosti realizáciu projektu na platený odchyt mestskej populácie holubov v spolupráci s mestom Nitra. Takto získané prostriedky chceme použiť na pokrytie prevádzkových nákladov sokoliarne a na jej ďalší rozvoj. Podľa finančných možností by sme chceli neskôr začať i s výskumnou činnosťou, ktorá by spočívala v umelom odchove vzácnych druhov dravcov. Takto by sa vytvorilo množstvo príležitostí na riešenie či už diplomových, alebo dizertačných prác.

Mapku, ako sa k nám dostanete si môžete prezrieť TU.

Fotografie našej sokoliarne si môžete prezrieť TU.